Jedna ze stavebních spořitelen již delší dobu na svém webu propaguje své stavební spoření s výnosem 7,1 %. Je to výnos velmi lákavý, avšak v praxi nedosažitelný.

Proč je 7,1 % výnosu nesmysl, lze nalézt v poznámce reklamy, která je k dispozici na pobočkách dané stavební spořitelny. Takový výnos by totiž měl být dosažitelný, pokud by nedošlo ke zdanění úroků a nebyly účtovány poplatky. Minimálně zdanění se však vyhnout nedá. A je zvláštní, že na web s nabídkou sjednání stavebního spoření se zhodnocením 7,1 % p. a. už se žádné takové dodatečné informace nevešly.
Otázkou tedy je, jaké čisté zhodnocení je dosažitelné v realitě. To shrnujeme v následující tabulce vč. odkazů na propočty, a to jak ve variantě plně optimalizovaných vkladů, tak ve variantě běžných pravidelných vkladů.
Výnos uvedený pod položkou „Zhodnocení při maximální optimalizaci vkladů“ a odkaz na příslušný propočet jsou ve své podstatě návodem, jak k datu vydání tohoto článku maximalizovat výnos. Při vkladech v optimální výši a čase lze na 6 let a 1 měsíc získat nárok na 7 státních podpor – ty jsou po ukončení stavebního spoření také ve výpočtu zahrnuty.
Zhodnocení uvedené v propagaci | 7,1 % p. a. |
Zhodnocení při maximální optimalizaci vkladů | 6,9 % p. a. |
Běžně dosažitelné zhodnocení | 5,8 % p. a. |
Závěr: Při nejlepším je možné se dostat na 6,9 % p. a.; obvykle však s pravidelným vkladem lze dosáhnou na výnos okolo 6 %. Je tedy třeba brát na vědomí, že v realitě je výnos za podmínek uvedených stavební spořitelnou nedosažitelný.

Zdroj: https://www.moneta.cz/sporeni-a-investice/stavebni-sporeni, 22. 1. 2023